Informace metodika prevence

Pozor na cukrovinky s HHC

Vážení rodiče a přátelé školy,

reagujeme na článek, který se objevil v médiích. Píše se tam o žácích, kteří po požití gumových medvídků s HHC, skončili na JIP.

www.novinky.cz/…/krimi-pet-skolaku-skoncilo-na…

Pozor na volně prodejné sladkosti a další produkty s HHC. V případě požití nadměrného množství HHC dochází k poruchám vědomí, které mohou trvat 24 – 48 hodin, výkyvům nálad, agresi či nevolnostem. Účinky HHC jsou velmi individuální, na každého působí jinak – záleží na podaném množství a formě užití. Může tak dojít i k ohrožení životních funkcí.

V současné době není u této látky možnost predikovat případné chronické následky či orgánové komplikace. Protože tyto preparáty jsou v rámci legislativy ČR brány jako doplňky stravy a lze je legálně volně zakoupit v automatech, obchodech či na internetu, je třeba s dětmi promluvit o nevhodnosti jejich konzumace.

Kratom

Nápoj PRIME

Prodává se ve dvou variantách:
1) První je energetický nápoj, který obsahuje až 200 mg kofeinu. To je větší množství než ve dvou běžných energetických nápojích. Pro děti a mladistvé je tento obsah kofeinu nevhodný a může být i nebezpečný.

2) Druhá varianta, označovaná jako Hydration, je prezentována jako „hydratační“ nápoj. Ve skutečnosti ale jde o nápoj určený sportovcům a k jeho konzumaci by měly být oprávněny pouze osoby starší 18 let. Obsahuje totiž izoleucin, leucin a valin*, které nejsou pro osoby do 18 let vhodné. Zdůrazňujeme, že za propagací nápoje PRIME stojí influenceři, jako jsou například Logan Paul a KSI. Jejich popularita a vliv na mladé lidi mohou být důvody, proč je PRIME mezi mladistvými tak oblíbený.

Bohužel, mnoho dětí a mladistvých nemá dostatek informací o tom, jaké mohou být důsledky konzumace takových nápojů. Prosíme vás, abyste dávali pozor na to, co vaše děti konzumují, a pokud je to možné, omezili jejich přístup k nápojům PRIME.