Informace metodika prevence

Informační letáky ke stažení

 • Alkohol a jiné návykové látky u dětí. Prevence v rodině (autor: Prim. MUDr. Karel Nešpor, CSc.; leták – 1. vydání, Praha 2004, 2. vydání, Praha 2008) 
  Jak předcházet problémům s alkoholem a jinými drogami u dětí a dospívajících – rady pro rodiče
  Leták (67,84 KB)

 • Co je a co není závislost (autor: MUDr. Karel Nešpor, CSc.; leták – 1. vydání, Praha 2003, 2.vydání, Praha 2008)
  Dotazník závislosti ● Co zvyšuje nebezpečí závislosti ● Jak překonat závislost
  Leták (106,07 KB)

 • Deprese (autoři: PhDr. Vladimír Kebza, CSc., MUDr. Ivo Paclt, CSc.; leták – 1. vydání, Praha 2002)
  Hlavní příznaky deprese ● Co potřebuje člověk, který onemocněl depresí
  Leták

 • Mentální anorexie a mentální bulimie v dětství a adolescenci (autorka: Doc. PhDr. Jana Kocourková; leták – 1. vydání, Praha 2004)
  Projevy mentální anorexie a mentální bulimie ● Rizikové faktory vzniku těchto poruch ● Co tyto poruchy vyvolává ● Jak se pozná riziko počátku mentální anorexie ● Léčba ● Body Mass Index
  Leták


 • Jak zvládat stres (autor: doc. PhDr. Vladimír Kebza, CSc.; leták – 1. vydání, Praha 2007)
  Doporučení k úspěšnému předcházení a zvládání stresu • Orientační hodnocení úrovně stresu
  Leták (3,81 MB)

 • Deset dobrých důvodů proč žít bez drog (autoři: prim. MUDr. Karel Nešpor, CSc., PhDr. Ladislav Csémy; leták – 1. vydání, Praha 2007, 2. vydání, Praha 2008)
  Deset důvodů pro všechny pro svobodný život bez drog
  Leták (1,34 MB)

Pozor na cukrovinky s HHC

 

Vážení rodiče a přátelé školy,

reagujeme na článek, který se objevil v médiích. Píše se tam o žácích, kteří po požití gumových medvídků s HHC, skončili na JIP.

www.novinky.cz/…/krimi-pet-skolaku-skoncilo-na…

Pozor na volně prodejné sladkosti a další produkty s HHC. V případě požití nadměrného množství HHC dochází k poruchám vědomí, které mohou trvat 24 – 48 hodin, výkyvům nálad, agresi či nevolnostem. Účinky HHC jsou velmi individuální, na každého působí jinak – záleží na podaném množství a formě užití. Může tak dojít i k ohrožení životních funkcí.

V současné době není u této látky možnost predikovat případné chronické následky či orgánové komplikace. Protože tyto preparáty jsou v rámci legislativy ČR brány jako doplňky stravy a lze je legálně volně zakoupit v automatech, obchodech či na internetu, je třeba s dětmi promluvit o nevhodnosti jejich konzumace.

 

Kratom

 

 

Nápoj PRIME

 

Prodává se ve dvou variantách:
1) První je energetický nápoj, který obsahuje až 200 mg kofeinu. To je větší množství než ve dvou běžných energetických nápojích. Pro děti a mladistvé je tento obsah kofeinu nevhodný a může být i nebezpečný.

2) Druhá varianta, označovaná jako Hydration, je prezentována jako „hydratační“ nápoj. Ve skutečnosti ale jde o nápoj určený sportovcům a k jeho konzumaci by měly být oprávněny pouze osoby starší 18 let. Obsahuje totiž izoleucin, leucin a valin*, které nejsou pro osoby do 18 let vhodné. Zdůrazňujeme, že za propagací nápoje PRIME stojí influenceři, jako jsou například Logan Paul a KSI. Jejich popularita a vliv na mladé lidi mohou být důvody, proč je PRIME mezi mladistvými tak oblíbený.

Bohužel, mnoho dětí a mladistvých nemá dostatek informací o tom, jaké mohou být důsledky konzumace takových nápojů. Prosíme vás, abyste dávali pozor na to, co vaše děti konzumují, a pokud je to možné, omezili jejich přístup k nápojům PRIME.