Paryby - test

logo_napis (Custom).jpg

Z přiloženého textu vyhledej a do testu zapiš správné odpovědi.

Paryby - zdrojový text

Paryby jsou až na výjimky mořští obratlovci podobní tvarem i způsobem života rybám. Od nich se však liší několika zásadními znaky, proto byly vyčleněny do jiné třídy. Paryby mají chrupavčitou kostru, žábry nejsou kryté skřelemi, dále jim chybí plynový měchýř a mají jinak utvářené ploutve. Mezi paryby patří žraloci a rejnoci.

Žraloci obývají teplá moře, nejmenší druhy jsou jen 50 cm velcí, největší až 18 m. Dobrými poznávacími znaky jsou dvě hřbetní ploutve a svislá ocasní ploutev s větší horní částí. Na bocích těla je vidět 5 až 7 svislých žaberních oblouků. Kůže žraloků je pokryta drobnými šupinami s ostrými výběžky, připomíná tak smirkový papír. Většina žraloků se živí rybami, jinými žraloky a dalšími mořskými živočichy. K dravému způsobu života jsou přizpůsobení spoustou zubů, které se stále nahrazují. Většinou si vybírají oslabené nebo nemocné kusy. Člověka napadají, protože jim pohyb plavce či surfaře připomíná jejich normální kořist.

Největší Žralok obrovský, přestože má 1,5 metru širokou tlamu, nikomu neublíží. Živí se totiž planktonem. Svým vzhledem určitě zaujme žralok kladivoun nebo pilouni. K pověstným zabijákům patří Žralok bílý a Žralok modravý.

Žralok bílý je velký žralok vyskytující se v pobřežních vodách. Je považován za člověku nejnebezpečnějšího žraloka a jako takový byl dlouhodobě systematicky huben námořníky a rybáři. Jeho pronásledování ještě zesílilo po uvedení úspěšného filmu Čelisti, takže se v současné době čelí bezprostřední hrozbě vyhubení. Ve skutečnosti tito žraloci člověka systematicky neloví.
Žralok bílý stejně jako další žraloci dýchá pomocí žaber, které se při přijímání vody neotevírají a nepulzují jako u ryb. Žralok se proto musí pořád pohybovat, aby do žaber přicházela čerstvá voda a on se nezadusil, což se stává, pokud se zamotá do rybářských sítí.
zralok_bily.jpg

K malým žralokům patří Máčka skvrnitá.

Druhou skupinou jsou rejnoci. Mají ploché tělo se souvislým postraním ploutevním lemem. Na hřbetní straně mají oči, na břišní tlamu. Největším rejnokem je Manta atlantská, jejíž šířka může být přes 5m . Její pohyb ploutvemi připomíná mávání ptačích křídel. Dalším mezi lidmi známým druhem je Parejnok elektrický, který používá k omráčení své kořisti elektrický proud. Ten je tak silný, že může zranit či zabít člověka. Potápěči si musí dávat také dávat pozor na Trnuchu obecnou, která svým jedovým trnem může vážně poranit.