Novinky
  • Od 1. září 2006 jsme v prvním ročníku zahájili výuku novou genetickou metodou čtení a psaní (děti si slovo vyhláskují a přečtou potom najednou např. M-Á-M-A – MÁMA). Doposud se čtení vyučovalo analyticko syntetickou metodou, tzn. slabikováním. Odlišnosti jsou jak v nácviku čtení, tak v nácviku psaní. V počátcích se pracuje pouze s velkými tiskacími písmeny, které se žáci učí číst i psát. Po osvojení všech velkých tiskacích písmen se přidávají malá tiskací písmena, která se ovšem jenom čtou, ale nepíší. Nácvik psací abecedy probíhá v době, kdy žáci už znají a umějí přečíst malá tiskací písmena (asi v prosinci). Výhodou je, že děti rychleji poznají všechna písmena a mohou si tak dříve číst.
  • Od 1.1.2007 byl plně zprovozněn internetový portál s podpůrnými výukovými materiály a zkušebními testy. Portál je přístupný na www stránkách školy našim žákům i ostatní veřejnosti.

• výuka plavání probíhá ve školním bazénu od 3. třídy
  • nabídka dalších hodin tělesné výchovy je součástí volitelných předmětů od 7. ročníku
  • každoročně realizujeme lyžařské výcvikové zájezdy žáků 7. tříd s možností účasti žáků 8. a 9. ročníku
  • pravidlem se stal lyžařský ozdravný pobyt na horách pro zájemce z řad 4. a 5. ročníků
  • velký zájem je o celoroční soutěž o nejsportovnější třídu
  • zapojujeme se do soutěží na úrovni okresu, kraje i republiky, mnohé často pořádáme
  • spolupracujeme se sportovním klubem JeMoBu (spojení měst Jemnice a Moravské Budějovice ve sportovních odvětvích florbal a triatlon)
  • od školního roku 2006/2007 spolupracujeme s hokejovým klubem (jsme připraveni vytvořit úpravou rozvrhu příznivé podmínky pro trénování mladých hráčů)
  • nabízíme dětem možnost realizovat své sportovní nadšení v mnoha zájmových kroužcích v odpoledních hodinách

Výuka cizích jazyků
  • výuka anglického jazyka od 1. třídy
  • možnost výuky dalšího cizího jazyka od 7. třídy v rámci volitelných předmětů
  • výuka obou cizích jazyků aprobovanými učiteli
  • při výuce cizího jazyka vyučujeme současně v paralelních třídách a rozdělujeme děti do skupin podle nadání, snahy a dovedností
  • probíhá dopisování elektronickou poštou, zorganizovali jsme výjezdy do Anglie, Itálie a Polska
  • spolupracujeme s rodilými mluvčími od roku 2000, kdy nás poprvé navštívili manželé Becherovi
  • od března 2006 jsme navázali kontakt se studenty z Anglie, kteří si s našimi žáky výborně rozuměli, a proto jsme v termínu 14.-18. srpna 2006 uskutečnili příměstský jazykový tábor s jejich účastí.

Výuka práce s počítačem

• žáci mají k dispozici dvě odborné učebny s 50 počítači připojenými na internet
  • kromě výuky informatiky pracují žáci s dalšími 15 počítači v odborných učebnách
  • děti v 1. - 5. ročníku využívají počítač zájmovou formou v blocích v jednotlivých předmětech
  • v 6. - 9. ročníku je zavedena pravidelná výuka jednu až dvě hodiny týdně
  • během těchto hodin žáci zvládnou kromě běžných dovedností také psaní všemi deseti (v 6. a 7. ročníku), práci s grafickými programy, pracovat s internetem
  • počítačové učebny jsou využívány i během ostatních hodin v dalších předmětech, žáci pracují s různými speciálními výukovými programy
  • od 1.9.2007 realizujeme pravidelnou výuku již od 3. třídy (celkem 5 hodin navíc oproti předepsané povinnosti)

Zájmová činnost
  • lze ji realizovat ve třech součástech naší školy - školní družina, školní klub a Dům dětí a mládeže Budík
  • nabídka různých činností probíhá vždy v měsíci září a žáci si mohou vybrat libovolný počet kroužků
  • nabídka je velice široká - DDM Budík asi 25 kroužků, školní družina kolem 7 kroužků a školní klub asi 15 kroužků
  • touto formou je realizována i příprava žáků na příjímací zkoušky

Speciální nabídky
  • Od 1.9.2009 vyučujeme 2 hodiny týdně ČJ a M ve všech třídách v půlených hodinách, což umožňuje jednak práci s nadanými a talentovanými žáky, jednak individuální přístup k dětem s vývojovými poruchami učení. Stejnou formou probíhá i výuka Anglického jazyka ve všech třídách a všech hodinách..
  • pomoc výchovných poradců ve vyučování i mimo ně
  • široká škála volitelných předmětů od 7. ročníku
  • výuka dětí se specifickými poruchami individuální formou
  • netradiční uspořádání lavic ve třídách
  • výuka v 16 odborných učebnách a specializovaných prostorách
  • o přestávkách nabízíme vyžití formou stolního tenisu ve všech patrech před třídami, horolezeckou stěnu, žíněnky apod.
  • zabezpečení pitného režimu pro všechny žáky (na 1. stupni je čaj k dispozici přímo ve třídách, pro žáky 2. stupně ve školní jídelně, kde mohou i svačit)
  • prodáváme dětem dotované mléčné výrobky
  • pravidelně navštěvujeme abonentní představení Horáckého divadla v Jihlavě
  • vydáváme školní časopis Havlíček s přílohou Mráček pro menší děti
  • při škole velmi dobře pracuje Nadační fond ZŠ, který ročně věnuje dětem přes 200 000 Kč
  • ucelený systém exkurzí, který z velké části hradí Nadační fond ZŠ
    - žáci 1. - 4. ročníku navštíví pamětihodnosti v okolních městech (Jaroměřice nad Rokytnou, Jihlava, Znojmo, Vranov nad Dyjí, Bítov, Třebíč, Náměšť nad Oslavou)
    - žáci 5. - 6. ročníku jedou dvakrát do Brna (planetárium, Śpilberk, Antropos, chrám sv. Petra, Technické muzeum)
    - žáci 7. - 8. ročníku navštíví dvakrát Prahu (Královská cesta, Vojenské muzeum, Klementinum, Petřín, Národní muzeum, Národní divadlo)
    - žáci 9. ročníku navštíví Památník Terezín.
  • možnost využití kvalitního lyžařského vybavení, které ZŠ půjčuje za symbolickou cenu
  • velké množství doplňkových programů (např. vánoční koncert, celoroční matematická soutěž, návštěva různých kulturních akcí v místě i mimo ně, dvakrát návštěva Úřadu práce v Třebíči v rámci volby povolání, exkurze do JE Dukovany a VE Dalešice, prohlídka Technických služeb Moravské Budějovice, Čistírny odpadních vod, skládky odpadů, prohlídka Muzea řemesel a věže v Moravských Budějovicích, besedy s pracovnicemi Městské knihovny, a pod.)